טריקולוגיה

טריקולוגיה מדע השיער

אין בעיה אחת שגורמת לנשירת שיער אלא מספר בעיות, הגורמים לנשירת שיער יכולים להיות מגוונים ושונים כך שכל אדם עם בעיית נשירה יכול לחוות את אותם תסמינים אך מסיבות שונות לחלוטין. לכן, נוצר תחום הטריקולוגיה, או בעברית אפשר לקרוא לו 'תורת השיער' או 'מדע השיער'.

אז מה זה בדיוק טריקולוגיה? הטריקולוגיה היא מדע השיער, כלומר התחום מתעסק בכל מה שקשור לבעיות שיער וקרקפת. זהו המחקר של הבעיות המשפיעות על שיער אדם והקרקפת, הערכת הסיבות לבעיות ואפשרויות הטיפול השונות בסוגיות אלו. האם אתה חווה נשירת שיער? אם כן, טריקולוג יהיה הסיכוי הטוב ביותר שלך לגלות מדוע בדיוק זה קורה.

בסך הכל, הטריקולוגיה מספקת לנו הבנה ברורה של בעיות שיער ואת האמצעים שאנחנו יכולים לנקוט כדי למנוע אותן. עם זאת, מדע זה אינו מוגבל רק לאלו הסובלים מבעיות שיער – למעשה הוא יכול אפילו להועיל לאנשים עם קרקפת בריאה, בכך שהוא עוזר להבטיח כי הקרקפת תמשיך להיות בריאה וכי צמיחת שיער תימשך גם כשהם מתבגרים.

הטריקולוגיה התחיל מהמוסד הראשון לטריקולוגיה שנפתח באנגליה בשנת 1902, כאשר בעקבותיו ארגון ה IAT – בשנת 1974 נוסד בארצות הברית ארגון הטריקולוגים הבינלאומי – כארגון ללא מטרות רווח הפועל במסגרת מחקרית באוניברסיטת קליפורניה. מטרתו העיקרית של הארגון היא קידום המחקר , הלימוד והטיפול בשיער ובקרקפת בעת שגרה ובעת מחלה.

הארגון מספק לימודים, הדרכות ואימונים מעשיים מקצועיים בתחום, תחת שרביטו של דויד סלינג'ר מייסד ומנהל הארגון, בכדי להכשיר טריקולוגים במדינות רבות בעולם.
לימודים אלו מתקיימים כיום בארה"ב, קנדה, אוסטרליה, ניו זילנד, דרום אפריקה, סינגפור, הודו ועוד, והטריקולוגים הרבים שהוכשרו מאיישים קליניקות לטיפול בבעיות שיער וקרקפת ברחבי העולם.

"הייר קליניק" היא חברה בכירה ופעילה בארגון הטריקולוגיה העולמי ה- International Association of Trichologists) IAT) , ומקיימת עמו קשרים שוטפים, משתפת מידע עם חבריו ברחבי העולם, משתתפת בכנסים עולמיים ועורכת ימי עיון והדרכה לטריקולוגים רבים בארץ ובעולם.

בשנת 2010 הצטרפה קארין אלבכרי טריקולוגית מומחית לשיער (מוסמכת אשר מובילה את הארגון בתחום המקצועי ומנהלת את תחום הטריקולוגיה) בחברה.

כיום קארין מכהנת גם כחברת דירקטוריון בארגון IAT והנה ובעלת הסמכה בינלאומית בתחום. החברה מובילה את תחום הטיפול המתקדם בשיער בישראל ומאחוריה אלפי סיפורי הצלחה ולקוחות מאושרים אשר החזירו לעצמם את מראה השיער הבריא שלהם.

מה בעצם עושה טריקולוג?

טריקולוג הוא מומחה לשיער וקרקפת שלמד מדעי החיים וחוקר בעיות שיער וקרקפת בצורה הוליסטית. הלקוחות מוערכים על בסיס היסטוריה אישית, אורח חיים, גורמים גנטיים וכן תנאים סביבתיים. לאחר קביעת גורמים אלה, טריקולוג ייעץ על טיפולים בהתאמה אישית, תזונה נכונה ושינויים באורח החיים על מנת לשפר את בריאות ומראה השיער והקרקפת.

מלבד הייעוץ כיצד להתמודד בצורה הטובה ביותר עם מצבים שונים, תכונת המפתח של טריקולוג טוב היא היכולת שלו להזדהות ולהבין את המטופלים שלו. לדוגמה, ידוע כי לנשירת שיער יש השפעה פסיכולוגית, ונשים עם נשירת שיער מפתחות פעמים רבות דימוי גוף שלילי. נשירת שיער גורמת להן לחוש חוסר ביטחון כלפי המראה שלהן. תפקידו של טריקולוג הוא לא רק לטפל בבעיה, אלא גם לעזור ללקוחות להגביר את הביטחון ולהרגיש טוב עם עצמם.

אחת הבעיות השכיחות ביותר איתן מתמודדים טריקולוגים היא נשירת שיער. נשירת שיער יכולה להתייחס לחוסר איזון הורמונאלי, בעיות אוטואימוניות, חסרים תזונתיים, גנטיקה ולחץ פיזיולוגי או פסיכולוגי. זו הסיבה שחיוני שטריקולוג יסתכל מעבר לשיער ולקרקפת – התזונה, אורח החיים, הגנטיקה, וההיסטוריה הרפואית, כולם נכנסים לפעולה ויכולים להשפיע באופן ישיר או עקיף על האבחנה.

האינטרנט מלא בהמלצות לטיפולים שונים ו-'תרופות פלא' לאובדן שיער, מתוספי מזון ושמפו מיוחד לשיער, ועד טיפול PRP וטיפול בלייזר, הרשימה אינסופית. אז איך תדעו מה יעבוד? האמת היא שטיפול בנשירת שיער אינו פשוט כמו שחושבים, וטיפול על עיוור בנשירת שיער בדרך זו, בדרך כלל לא יעשה עבורכם הרבה מלבד לבזבז את זמנכם ואף סכום נכבד מהכסף שלכם, אלא אם כן אתם יודעים איך נוצרה הבעיה ומדוע.

אובדן שיער בדרך כלל קורה מסיבה, ולעתים קרובות הוא קשור לנושא בריאותי הבסיסי. על מנת לטפל באובדן שיער בצורה יעילה, עליכם לדעת אם איזה סוג נשירת שיער אתם מתמודדים, ומה הם הגורמים הפוטנציאליים שעשויים להיות. לדוגמא, אם נשירת השיער שלך נגרמת כתוצאה מבעיה בבלוטת התריס, נטילת תוסף ביוטין לא תועיל. יש לטפל בסיבה הבסיסית.

החדשות הטובות הן שרוב הסוגים של נשירת שיער ניתנים לפתרון או לפחות לניהול יעיל, עם הגישה הנכונה והעצות של איש מקצוע מיומן.

אנו קשורים לשערנו ברמה רגשית ופסיכולוגית. כשאנחנו מרגישים טוב עם השיער שלנו זה יכול לשנות לחלוטין את מצב הרוח שלנו, אנחנו מרגישים שמחים יותר, בטוחים יותר ומרגישים שאנחנו יכולים לכבוש את העולם ולהתמודד עם כל אתגר שהוא מביא בצורה הרבה יותר חיובית. לכן, כשאנחנו לא מרוצים מהשיער שלנו (בין אם זה נשירת שיער, תסרוקת גרועה או סתם 'יום שיער רע'), זה יכול להיות מלחיץ להפליא ויש לו השפעה רבה על תחושתנו ועל הבחירות שאנו עושים בחיי היומיום שלנו. אז שיער בהחלט חשוב וצריך להתייחס אליו ברצינות.

למה כדאי ללכת לראות טריקולוג?

אנשים רבים המבקרים בקליניקה כבר ניסו לטפל בנשירת השיער שלהם, אך עם מעט מאוד הצלחה. הם מבקרים אצל רופא המשפחה שלהם (וזה הדבר הנכון לעשות), ובדרך כלל יבוצעו כמה בדיקות דם. תוצאות בדיקות הדם הללו חוזרות לעיתים קרובות כרגילות, או עשויות להבליט בעיה, שלאחר מכן מתוקנת, אך נשירת שיער ממשיכה, נשמע מוכר?

בעוד שרבים פונים לטיפול עצמאי כאשר הם מתמודדים עם בעיות שיער וקרקפת, יתכן שזה לא תמיד יביא לתוצאה הטובה ביותר. עם אובדן שיער למשל, ישנם גורמים מורכבים רבים שיכולים להוות חלק מהמשוואה, וזה יכול להיות אתגר של ממש לזהות את שורש הבעיה. 

האמת היא שאין גישה אחידה שמתאימה לטיפול בשיער וזו הסיבה שהייעוץ המומחה של טריקולוג הוא לא יסולא בפז. הטריקולוגים מתמחים בזיהוי בעיות שיער וקביעת פתרונות ממוקדים ומותאמים לכל אדם. לכן חשוב להתייעץ עם טריקולוג כדי לאבחן את מצבך בכדי שתוכלו למצוא פתרון יעיל ולטווח ארוך.

טריקולוגיה לעומת דרמטולוגיה

כאשר סובלים מאובדן שיער, זה יכול להיות קשה לדעת לאן בדיוק לפנות. ישנן התמחויות רבות ושונות בתחום שיער ואובדן שיער, וחשוב לבדוק מה אתה מרגיש שהכי רלוונטי לבעיה הספציפית שלך. לרוב מבקרים רופאי עור וטריקולוגים, כאשר למטופל יש בעיה בשיער או בקרקפת. עם זאת, כשאתה מחפש אחר אחד משני אנשי המקצוע האלה, אולי תרצה לדעת מה ההבדלים הראויים בשני התחומים.

הטריקולוגיה היא תחום מחקר פרה-רפואי (כלומר, לא רפואי) על בריאות שיער ומצבי הקרקפת בהקשר למדע. הטריקולוגיה עשויה לכלול חקר מחלות, הערכת הגורמים ושיטת הטיפול הראויה.

 דרמטולוגיה היא ענף רפואה העוסק בעור, ציפורניים, שיער ומחלותיו. זוהי התמחות בהיבטים רפואיים וגם כירורגיים כאחד. רופא עור הוא רופא מומחה המטפל במחלות, במובן הרחב ביותר, וכמה בעיות קוסמטיות של העור, השיער והציפורניים.

 מה ההבדל בין טריקולוג לדרמטולוג?

רופא עור הוא איש מקצוע רפואי המתמחה בבריאות העור. טריקולוג מתמקד במצבי עור כמו גם בשיער, ובכל זאת נוקט גישה הוליסטית ולא רפואית ביחס לטיפול והצעת ייעוץ תזונתי.

במובן מסוים, ניתן לראות בטריקולוגים כקו ההגנה הראשון בהתמודדות עם בעיות שיער וקרקפת. במקרים רבים טריקולוגים ורופאי עור משלימים זה את זה בבחינת מקרי שיער ועור קשים, ועשויים לעבוד טוב מאוד זה לצד זה.

מילת סיום,

בעולם המודרני של ימינו, יש הרבה מאוד גורמים סביבתיים שיכולים להשפיע על מצב השיער שלנו. בין אם זה השימוש הנרחב בתרופות היום, טיפולים הורמונליים, תזונה גרועה, לחץ ואורח חיים בכלל, יש היום הרבה יותר אנשים המתמודדים עם נשירת שיער או בעיות שיער שונות.

לעצור את נשירת השיער זה לא משימה פשוטה, לרוב זה אתגר מורכב ויש צורך בשינוי יותר דרסטי מהחלפת השמפו שלכם. לרוב הטיפול יכלול מספר צעדים וטיפולים כדי להביא לתוצאות המיטביות ולכן חשוב ללכת להיוועץ עם איש מקצוע שידע להתאים לכם טיפול.

לפתיחת צ'אט עם נציג
שיחה עם נציג
נציג הייר קליניק
היי, ברוכים הבאים להייר קליניק - המומחים לבריאות השיער. כיצד נוכל לעזור?
דילוג לתוכן
0