נשירת שיער אצל נשים

כיום יותר מתמיד אנו רואים יותר ויותר נשים סובלות מנשירת שיער, דילול ואף התקרחות שיער.
על אף מילת הגנאי – תופעת ההתקרחות הינה בהחלט רלוונטית לנשים ואיננה נחלתם של הגברים בלבד.
אז בכדי לדבר ישירות על הבעיה, נבין לרגע את המשוואה של בעיות שיער: ראשית מציאת הגורם המפריע- גורמים שונים כמו מחלות, תרופות, שינויים הורמונליים ועוד יכולים להוביל לתוצאה של נשירת שיער במקרה הטוב או לירידה בנפח ודילול במקרה הגרוע, שנית – התאמת טיפול אישי העונה על צרכי הבעיה בכדי לקבל את מקסימום התוצאה האפשרית.

מה מיוחד בנשים?

אישה תבלה שעות רבות במספרה ותבצע פעולות כימיות על שערה כגון צבע החלקה או סלסול. אישה חווה במהלך חייה שינויים הורמונליים רבים כמו גיל ההתבגרות, גלולות, הריון ולידה, גיל המעבר ועוד – שישפיעו מאוד על מרקם ודילול השיער. נוסיף על כל זאת- מחלות, תרופות, דיאטות, אקלים, סביבה ובעיקר הרבה הרבה סטרס- וקיבלנו את המתכוןהמנצח לבעיית שיער רצינית. נשים משקיעות הרבה זמן וכסף בטיפוח וטיפול בשיער ומוטרדות יותר משיער הנראה רע. ולכן נשירת שיער אצל נשים היא תופעה מכאיבה במיוחד שצריך לטפל בה בהתאמה אישית ולבסס הרגלים שיכולים למנוע נשירה עוד בטרם התחילה.
השיער הוא מסגרת הפנים, ומשפיע על המראה ועל ההרגשה של האישה ולכן, כשמשהו קורה או משתנה היא תרגיש ותבחין מיד ותנסה למצוא פתרון. החיפוש אחר הפתרון לבעיית השיער צריך להיות תחילה לאחר הבנה אמתית ונכונה של מקור הבעיה- הגורם.

נשירת שיער אצל נשים

למה חשוב לבצע בדיקה ולהבין את גורם הבעיה?

כי נשירת השיער היא רק הסימפטום-
האם השיער נושר בגלל שינויים הורמונליים ופיזיולוגים שונים שעוברת אישה במהלך חייה?
האם השיער נושר בגלל שימוש מופרז בפן לשיער או מחליקי שיער שגורמים דווקא לשבירות השיער?
ברור לנו שהטיפול בשני המקרים הינו שונה לחלוטין, בעיה אחת הינה בעיה מדעית וגופנית בעוד שהאחרת קוסמטית אסתטית. בדיקה מיקרוסקופית מקיפה לשיער ועור הקרקפת הינה השיטה המדעית המקובלת כיום בעולם בכדי לאבחן בעיות אלו ובכדי לעלות על המקור והגורם לבעיה.

כיצד ניתן לטפל בנשירת שיער בקרב נשים?

הדבר העיקרי והחשוב להבנה הוא שהטיפול בנשירת שיער נשים מתמקד בסביבת התפתחותו של השיער – השורשים ועור הקרקפת.
אין תחליף לטיפול ישיר במקום בו מתקיימת הבעיה. שורשי השיער הינם המקור לשפע ולחיוניות של השיער- באזור זה התאים מתפתחים ומתרבים, הם שוקקים אנרגיה וחיים ומאפשרים לשיער את צמיחתו. לעומת זאת, השיער שאנו רואים כבר בעין הינו שיער “מת” ומורכב מתאים לא חיים, ולפיכך רק הפעולות שנעשות לחיזוק השורשים הם אלו שיאפשרו לנו לבסוף לקבל שיער בריא, חזק ומלא.
וכמשל מעולם הצומח – על מנת לחזק את הצמח, יש לעבד ולהיטיב את האדמה בה הוא צומח ולחזק ולהזין את השורשים – כך נקבל צמח בריא וחיוני.

מה עוד ניתן לעשות?

יש לנקוט בגישה רב תחומית בבואנו להתמודד עם בעיית השיער שלנו, חשוב להבין כי אין תרופות קסם ויש להתמקד בפעולות שונות כגון:
• הפחתה במידת האפשר והגנה על שיערנו מדברים מיותרים כמו טיפולים כימיים במספרה, ותכשירים תרופתיים בעלי תופעות לוואי מזיקות.
• יש לנהל אורח חיים בריא כמו תזונה נכונה וספורט, והפחתת רעלים כדוגמת עישון וצריכת אלכוהול.
• צריך לעבוד על הפחתת רמות הסטרס ואפילו התמקדות באהבה רגיעה ומנוחה – זהו לא דבר ברור מאליו באופן בו אנו חיים כיום!

מהי נשירת שיער אצל נשים?

נשירת שיער אצל נשים היא בדיוק זה – כאשר אישה חווה אובדן כבד בלתי צפוי של שיער. באופן כללי, אנשים משירים 50 עד 100 שערות בודדות ביום. נשירת שיער היא חלק מאיזון טבעי – חלק מהשערות נושרות בעוד אחרות צומחות. כאשר האיזון מופרע – כששיער נושר ופחות שיער צומח – מתרחשת נשירת שיער. כך שהשם הנכון יותר הוא אובדן שיער. השם הרפואי לאובדן שיער הוא אלופציה.

שיער עובר שלושה שלבים:

  1. שלב האנאגן (שלב הגידול) יכול להימשך בין שנתיים לשמונה שנים. שלב זה מתייחס בדרך כלל לכ -85% עד 90% מהשיער שעל ראשך.
  2. שלב הקטגן (שלב המעבר) הוא הזמן בו זקיקי השיער מתכווצים והוא נמשך כשבועיים-שלושה.
  3. שלב הטלוגן (שלב המנוחה) אורך כחודשיים-ארבעה חודשים. בסוף שלב זה השיער נושר.
 

הרוב המוחץ של זמן השיער על הקרקפת הוא בשלב הצמיחה. רק כ 10% מהזקיקים נמצאים במעבר או במנוחה בכל עת. שיער צומח כשישה סנטימטרים בשנה עבור רוב האנשים.

הדרך הטובה ביותר לחשוב על צמיחת השיער היא לדמיין גן. כמה טוב הצמחים צומחים הוא לחלוטין תוצאה של מה שקורה “מתחת לאדמה”.

כמו גינה, מחזור שיער רגיל אמור להוביל לתוצר הסופי שהוא השיער, מחזורי הצמיחה חשובים מכיוון שכאשר הם משתבשים, זו אחת הסיבות שיש לנו נשירת שיער, ודברים שמפריעים למחזור – כמו תרופות, מחלות, זיהומים או כימיקלים – יש פוטנציאל למנוע את היווצרות השיער כראוי.

מחזור השיער הוא מאוד דינמי וכל דבר שיכול להפסיק את המחזור יכול לגרום לנשירת שיער.

למרות שאובדן שיער עשוי להיראות כבעיה בולטת יותר אצל גברים, נשים בסבירות גבוהה גם כן לאבד שיער או לחוות דילול. רוב הנשים מבחינות בכך בשנות ה -50 או ה -60 לחייהן, אך זה יכול לקרות בכל גיל ומסיבות שונות ומגוונות.

בעת נשירת שיער

מרבית האנשים מאבדים בין 50 ל 100 קווצות שיער בכל יום, ובימים בהם שוטפים את השיער, אנשים יכולים לאבד עד 250 שערות. אך הפתרון הוא לא להימנע משטיפה בניסיון לשמור על השיער, מכיוון שהוא ייפול בסופו של דבר, בכל מקרה.

למי שלא מתכננת לספור את מספר השערות כל יום, יש דרכים לדעת מתי השיער מדלל או הולך לאיבוד בשיעור גבוה יותר. לנשים יש דרך לדעת יותר בקלות. כשאת מתעוררת בבוקר יתכן ותראי כמות גדולה מבדרך כלל על הכרית שלך. כשאת מסרקת את שיערך (במיוחד בלי משיכה, מה שיכול לשלוף את השיער החוצה), תראי יותר שיער מהרגיל שנשאר במסרק.

ישנם גם רמזים חזותיים אחרים שנשים יכולות לחפש לאורך זמן. למרות ששערם של הגברים נוטה לסגת מהמצח או מכתר הראש, נשים נוטות להבחין בדילול בשליש העליון עד למחצית של הקרקפת. כך שלפעמים קו השיער הקדמי שלהן נותר על כנו, נשים עשויות לראות חלק שהולך ומתרחב בהדרגה או לראות יותר מהקרקפת שלהן מהרגיל כשהשיער שלהם נמשך לאחור.

כאשר לקוחה נכנסת עם חששות מאובדן שיער, יש שילוב של מספר דרכים לאבחון. בדרך כלל מתבצעות עבודות דם ראשוניות כדי לוודא שבלוטת התריס או מחלה אוטואימונית אינן הגורמים.

בגנים שלך

דרך נוספת לאבחן מה הבעיה היא פשוט על ידי הסתכלות והאזנה. בדיקה פשוטה של איך נראות האם, הדודות או הסבתות של הלקוחה – אם יש להן אובדן שיער דומה או יותר, יכולה להגיד הרבה על הגורם האפשרי. שימוש במכשיר הגדלה על מנת להסתכל על הקרקפת יכול להראות אם זקיקי השיער של האישה משתנים בגודלם – עם חלקם עבים ואחרים דקים. אלה הם שני סימנים מדויקים לאובדן שיער בדפוס נקבי, הנקראים גם אלופציה אנדרוגנטית.

זהו מצב תורשתי הפוגע במיליוני נשים ברחבי העולם, והוא הסוג הנפוץ ביותר של אובדן שיער. למרות שזה מופיע בעיקר בסוף שנות ה -50 או ה -60 של האישה, זה יכול לקרות בכל עת, אפילו במהלך שנות העשרה.

 

בדרך כלל, בכל פעם שנושרת שיערה מזקיק שיער רגיל, היא מוחלפת על ידי שיערה שווה בגודלה. אבל אצל נשים עם נשירת שיער בדפוס נקבה, השיער החדש עדין ודק יותר – גרסה ממוזערת יותר של השיער שנשר. זקיקי השיער מתכווצים ובסופו של דבר הם מפסיקים לצמוח לגמרי.

מצבים רפואיים ואחרים

אם זקיקי השיער אחידים בגודלם, או אם נשירת השיער פתאומית, סביר להניח שהיא נגרמת על ידי דבר אחר שאינו תורשה, כמו מצב רפואי.

ישנם מגוון רחב של מצבים שיכולים לגרום לנשירת שיער, כאשר חלק מהנפוצים ביותר הם הריון, הפרעות בבלוטת התריס ואנמיה. אחרות כוללות מחלות אוטואימוניות, תסמונת השחלה הפוליציסטית (PCOS) ומצבי עור כמו פסוריאזיס ודלקת עור סבוראית.

למרות שקיים קשר בין גיל המעבר לאובדן שיער, לא ברור אם באמת יש קשר ישיר. יכול להיות שגיל המעבר ואובדן שיער פשוט מתרחשים באותו גיל.

סיבות אחרות לנשירת שיער כוללות מתח קיצוני, טראומה גופנית כמו ניתוח או מחלה קשה, ירידה דרמטית במשקל לאורך פרק זמן קצר, לקיחת מנת יתר ויטמין A ועוד רבים נוספים. אובדן שיער יכול להתרחש כמה שבועות עד שישה חודשים לאחר כל אחת מההתנסויות הללו.

מישהו יכול לעבור ניתוח ולהיות בסדר גמור ואז שבועיים אחר כך השיער שלהם מתחיל לנשור וזה יכול להיות מאוד מפחיד כשהוא מתחיל ליפול בגושים גדולים.

טיפוח שיער

דרך אחת נוספת לשיער דק נגרמת על ידי פעולה ישירה של האישה – תסרוקות כמו צמות הדוקות מדי עלולות לגרום לאובדן שיער הנקרא traction alopecia.

כל הדברים שנשים עושות כדי לתחזק את שיערם – צבעים, טיפולים כימיים, מברשות לא טובות, מייבשי שיער או מיישרי שיער – עלולים לגרום לנזק ושבר. זה כולל הברשת יתר וייבוש אגרסיבי בעזרת מגבת כשהשיער רטוב.

למרבה המזל, ברוב המקרים הללו השיער צומח בחזרה או שאובדן השיער הוא הופכי בעזרת טיפולים רפואיים. אבל חשוב לפנות לטריקולוג אם נראה שיש משהו לא בסדר, מכיוון שככל שמתחילים בטיפול מוקדם יותר, הסיכוי לשיפור צמיחת השיער שלך טוב יותר.

× Item Removed. Undo
  • איו מוצרים בעגלה
Enter your address to view shipping options.
דילוג לתוכן