נשירת שיער אצל נערות

נשירת שיער ושיער דליל בקרב נערות

כאשר אובדן שיער קורה – בכל גיל – ההלם והאכזבה יכולים להיות מעמסה גדולה. עם זאת, עבור אלה שהנשירה מתחילה בגיל צעיר במיוחד (בעודם מתבגרים), רגשות אלה יכולים להסתבך עוד יותר. גיל ההתבגרות הוא זמן בו עדיין מפתחים מיומנויות חברתיות וביטחון עצמי.

לכן, לפעמים קשה אפילו יותר עבור נערות להתמודד עם מצב של אובדן שיער. 

הסיבות העיקריות לאובדן שיער בקרב נערות:

הורמונים

מגיל ההתבגרות ועד הבגרות השינויים המתרחשים בגוף הנערה יכולים להיות מדהימים. לא רק שהם מתבגרות פיזית, נפשית ורגשית, אלא ששינויים אלה נגרמים כתוצאה מגל של הורמונים שיכולים להגביר עוד יותר את התבגרותן.

ככל שרמות ההורמונים עולות באופן טבעי בגיל העשרה, זה גם הזמן בו מתעוררים מצבים הקשורים להורמונים. אלה יכולים לכלול את הבאים: תסמונת שחלות פוליציסטיות (PCOS), מחלות בלוטת התריס וזאבת – כולם ידועים כגורמים לאובדן שיער (או אפילו עודף צמיחת שיער) .

לחץ

השינויים הגופניים והרגשיים שחוות נערות יכולים לגרום ללחץ שלא ניתן להבחין בו. זה יכול להוביל לנשירה ועד התקרחות, או לפעולות הגורמות לכך (כמו משיכת שיער הנגרמת מחרדה).

אחד הגורמים המעניינים יותר לנשירת שיער הנגרמת על ידי סטרס הוא חוסר חמצן ב-dermal papilla. ה- dermal papilla היא מבנה בחלק התחתון של זקיק השערה המכיל צרורות של כלי דם.

כלי דם אלה אחראים להעברת חומרים מזינים וחמצן לזקיקי השערה.

כשאתה לחוץ, נשימה רדודה היא תופעה שכיחה. כיוון שכך, פחות חמצן נלקח לגופך, ולכן פחות ממנו עובר  לשיער. פירוש הדבר שנמנע משיערך מרכיב חיוני, וזה גם אומר שפחות פסולת (CO2) מסולקת מהקרקפת.

תרופות

החל מהפרעה דיספורית טרום וסתית (PMDD) ועד אקנה קשה ודיכאון, ישנם מספר מצבים העלולים לחייב נערות ליטול תרופות מרשם.

אמנם תרופות אלה בהחלט יכולות לעזור לטפל בבעיה אחת, אך הן עלולות לגרום לתופעות לוואי לא נעימות, כמו למשל נשירה מוגברת.

כמובן, אין להפסיק טיפול תרופתי הכרחי ללא אישור הרופא שלך. עם זאת, כדאי לשוחח עם הרופא על תופעות הלוואי שאת חווה, מכיוון שהוא עשוי לעזור.

תזונה לקויה

לרוע המזל עבור בני נוער רבים, אכילת תזונה בריאה ומאוזנת היא לא נקודת החוזקה שלהם. בעוד שהרוב יצליח לעבור את שנות העשרה שלהם ללא פגע וללא השפעות ארוכות טווח, חסר מספיק משמעותי יכול להוביל לבעיות באותו זמן כולל נשירת שיער.

Traction Alopecia

בדרך כלל נגרמת כתוצאה מעיצוב יתר של השיער, Traction Alopecia היא סוג נפוץ (אך הפיך לחלוטין) של נשירת שיער בקרב נערות.

בעיקרו של דבר, המתיחה מתרחשת כאשר השיער נמשך לאחור לתסרוקות הדוקות או מעוצב יתר על המידה בעזרת חומרים כימיים או כיסויי ראש (כמו קסדות, אוזניות ומסכות).

Alopecia Areata

Alopecia Areata (AA) היא הפרעה אוטואימונית הגורמת לכתמים קירחים (עגולים בדרך כלל) בקרקפת ובאזורים אחרים בגוף בהם מתרחשת צמיחת שיער.

צורה זו של נשירת שיער יכולה להופיע אצל גברים ונשים ובכל גיל, אך סביר להניח שתתפרץ בתקופות של לחץ או שינויים הורמונליים.

כהפרעה אוטואימונית, התפתחות AA תלויה בגורמים רבים, כולל: גנטיקה, סביבה, חוסר איזון הורמונלי ואימונולוגיה. זו הסיבה שאנשים מסוימים עשויים להיות רגישים יותר ל- AA.

כפי שאתם יכולים לדמיין, הלחץ והשינויים ההורמונליים המתרחשים בשנותינו המוקדמות הופכים את השנים האלו לזמן המושלם של AA להתפרץ. 

מצב רפואי שאינו מאובחן

אמנם זו אינה הסיבה הסבירה ביותר לנשירת שיער אצל נערות, אך חשוב לקחת אותה בחשבון אם פסלתם את הגורמים שהוזכרו קודם.

בקיצור, מגוון של מצבים רפואיים יכולים לעורר נשירת שיער בעקיפין.

אלה כוללים מחלות שונות (כמו שחלות פוליציסטיות ותפקוד לקוי של בלוטת התריס), גופניים (כולל זאבת ואנמיה), ואפילו נפשיים (כמו אנורקסיה וחרדה). אם לא מטופלים, מצבים אלה יכולים להוביל לנזקים לזקיקי השיער ולעורר נשירת שיער נוספת.

כיצד לטפל באובדן שיער

זה בהחלט יכול להיות מפתה לטפל בנשירה בעזרת אחת מהתרופות ללא מרשם שמכוונות לסובלים מנשירת שיער. עם זאת, לא כדאי להשתמש בהן, במיוחד לא בגיל כל כך צעיר.

בעוד שאנשים רבים יראו תוצאות חיוביות בטיפולים אלה, התוצאות ייעלמו במהירות לאחר הפסקת השימוש. אם תתחילי להשתמש בהם כעת, פירושו תלות לכל החיים. 

טיפול בחוסר איזון הורמונלי

בתקופה של תנודות הורמונליות וצמיחה, זו אפשרות אמיתית מאוד שחוסר איזון הורמונלי אחראי לפחות חלקית לאובדן השיער שלך.

למרבה המזל, ישנן דרכים לטפל בחוסר איזון כזה (טבעיות והן באמצעות תרופות) שיכולות לעצור את נשירת השיער.

שיפור התזונה

אחד הדברים הטובים ביותר שאת יכולה לעשות לגופך – כולל שיערך וקרקפתך – הוא לשפר את התזונה היומית שלך. המשמעות היא הוספת מזון מזין יותר והתמקדות באכילת ארוחות מאוזנות היטב.

התזונה האופיינית למערביים יכולה להזיק מאוד, הן לגוף והן לשיער.

הדרך הטובה ביותר לבצע שינוי זה היא להתחיל לאט.

לדוגמה, החליפו את דגני הבוקר המסוכרים שלך עם פרי וחלבון (ביצים). לחלופין, חתכו את מנת הפחמימות לחצי בכל ארוחה ותוסיפו במקום ירקות.

הימנעו מעיצוב יתר

אולי הטיפ הקל ביותר ברשימה. ברור שזה מועיל לנערות הסובלות מ- Traction Alopecia, אבל זה באמת יכול להועיל לכל מי שחווה דילול.

כשמדברים על עיצוב יתר, הכוונה לא רק לתסרוקת הדוקה, אלא גם הימנעות מחום כמו מחליקי שיער, או חומרים כימיים אחרים.

סיכום

בעוד שאובדן שיער בכל גיל יכול להיות הרסני, זה יכול להיות קשה במיוחד עבור נערות צעירות. למרבה המזל, ניתן להפסיק את הנשירה המוקדמת ברוב המקרים.

הדבר החשוב ביותר הוא אבחון נכון, על מנת לקבל את הטיפול המתאים. לכן, חשוב להיעזר באיש מקצוע שידע לאבחן כראוי את הגורם לנשירה ויציע לכן טיפול מתאים לסוג הנשירה שלכם.

אמנם דרכי הטיפול שנכתבו כאן יכולים לעזור לנשירה בהרבה מהמקרים, חשוב לדעת שהם לא בהכרח יעזרו לכל סוג נשירה ולכן אם אתן רואות שהנשירה ממשיכה כדאי לפנות לטריקולוג. 

לפתיחת צ'אט עם נציג
שיחה עם נציג
נציג הייר קליניק
היי, ברוכים הבאים להייר קליניק - המומחים לבריאות השיער. כיצד נוכל לעזור?
דילוג לתוכן
0