קשקשים -אתם לא באמת חייבים לחיות איתם

לא חייבים לחיות עם קשקשים
קשקשת עונתית, קשקשת יבשה או שומנית. איזו מהן יש לכם? מבולבלים, יש הסבר פשוט וגם פתרון

כאשר הפטרייה מתחילה להתרבות ולייצר מושבות בקרקפת, מופר האיזון הנורמלי. מצב זה העור חש במתקפה, והוא מגיב ביצירת תאים מוגברת

התופעה מוכרת לרבים – קשקשים לבנים זעירים המופיעים בשיער הראש או על הכתפיים. שמה הרשמי של התופעה הוא קשקשת, ובניגוד למצופה, היא אינה מחלה, אלא תהליך טבעי מזורז. היא מופיעה כאשר עור הקרקפת משיל את התאים המתים שלו מהר יחסית, ובכמות גדולה יותר מהרגיל.

קשקשת

מרבית בני האדם מתמודדים עם קשקשת בשיער בשלב זה או אחר של חייהם. עם זאת, התופעה נפוצה יותר בסוף גיל-העשרה ובקרב בעלי עור שמן או שיער שמן. אלו עשויים להתמודד איתה בעיקר בחודשי החורף – הקשקשת נדירה יותר בקיץ.

כמו כן, בחלק מהמקרים הקשקשים בשיער נגרמים בשל פטרייה, המצויה באופן טבעי על עור הקרקפת.
כאשר הפטרייה מתחילה להתרבות ולייצר מושבות בקרקפת, מופר האיזון הנורמלי. מצב זה העור חש במתקפה, והוא מגיב ביצירת תאים מוגברת.

סוגי הקשקשת

הקשקשת מתחלקת לשלושה סוגים בעלי מאפיינים שונים. הסוג הראשון הוא קשקשת עונתית. במקרה כזה מדובר במעט קשקשים בצורת פתיתי שלג, המופיעים בחילופי עונות.

קשקשת יבשה היא הסוג השני של הקשקשת, והיא למעשה תוצר של קילוף מהיר של עור הקרקפת, הנגרם כתוצאה מיובש מופרז של עור הקרקפת. זהו סוג הקשקשים הנפוצים ביותר, וניתן למצוא אותם על עור קרקפת רגיל או יבש. בסוג זה של קשקשת אין בהכרח תפקיד לפטרייה, והגורם יכול להיות גם חוסר לחות בעור הקרקפת. יובש קשה בעור עלול לגרור יובש והצטמקות של השורשים, וכך לפגוע בצמיחת השיער.

קשקשת שומנית, או סבוראית, היא הסוג השלישי. היא נוצרת במקרים של עור שמן במיוחד. במקרים כאלו הקשקשים אינם נושרים, אלא מתערבבים בשומן הקרקפת ונשארים דבוקים אליה.

במצב של קשקשת שומנית, כאשר הקרקפת והשיער לא מטופלים היטב, בריאות השיער נמצאת בסכנה. מדוע? קשקשים אלו עשויים לחסום את פתחי היציאה של השערה, לחנוק את השורש וכתוצאה מכך להביא למצב של נשירת שיער. במקרה כזה, הפטרייה החיה על הקרקפת, הניזונה מחומצות שומניות, תקבל את מזונה בשפע ותשגשג מאוד.

להזנחה של קשקשת שומנית יכולה להיות השפעה נוספת. בעור קרקפת יכולה להתפתח דלקת עד כדי זיהום של ממש. הסימנים לכך הם עור קרקפת אדום, שמנוני, מגרד, מעקצץ, עם ריבוי קשקשים בגוון צהוב עד חום בהיר.

מה ניתן לעשות?

אבחון מקיף באמצעות מיקרוסקופ בהחלט יוכל לזהות את סוג הקשקשים ובהתאם לכך לבנות תוכנית טיפולים מותאמת אישית בין אם מדובר במתן לחות והזנה או בניקיון עור הקרקפת. כאשר המטרה היא להגיע למצב של איזון- עור קרקפת בריא וצמיחת שיער בסביבה בריאה ותומכת.

דילוג לתוכן